شرکتی بانام Kinems بااستفاده از برخی بازی‌های سفارشی‌سازی‌شده در تلاش است تا مهارت یادگیری را ازطریق تحرک بیشتر در کودکان بهبود دهد.

این شرکت که از کینکتِ کنسول ایکس‌باکس استفاده می‌کند، به‌تازگی بازی آموز‌ش‌محوری را توسعه داده که به کودکانِ دارای اختلالاتی نظیر کنش‌پذیری، اوتیسم، ADHD و اختلال واژگان، مهارت یادگیری را هدیه می‌دهد.

 این بازی‌ها درهمکاری با مربیان و تراپیست‌ها طراحی شده‌اند تا تمرینات آموزشی و درمانی موردنیاز را ازطریق جنب‌و‌جوش و سرگرمی برای کودکان ساده‌سازی کنند. ترکیب این تمرین‌ها با بازی‌های کامیپوتری موجب شد تا کودکان شوق و علاقه بیشتری را برای طی‌کردن روند درمان خود نشان دهند.

درکنار موارد فوق‌الذکر، بازی‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند تا موارد دیگری نظیر هماهنگی حرکت دست‌ها با چشم، حافظه کوتاه‌مدت، توجه‌پذیری، مسیریابی و قدرت حل مسئله را نیز بهبود دهند.

هربازی به‌طور کامل قابل‌ شخصی‌سازی است؛ بنابراین افراد می‌توانند به‌تناسب نیاز‌ها و ترجیحاتشان، بازی‌ها را به‌گونه‌ای که دوست دارند تنظیم کنند.

نکته حائزاهمیت، ضبط و ذخیره تمامی داده‌های حرکتی کودکان در این بازی‌ها است تا تراپیست‌ها، مربیان و حتی والدین با بررسی داده‌های آماری، درک بهتر و دقیق‌تری از روند رشد درمان به‌دست بیاورند.

یکی از مدیران این پروژه می‌گوید: «هنگامی‌که نخستین بازی خود را ساختیم، برای بررسی و آزمایش آن‌ به یک مرکز درمانی مراجعه کردیم تا به‌صورت عملی نتیجه کارمان را روی کودکان بررسی کنیم. در این مرکز کودکی وجود داشت که از اختلال بیش‌فعالی وکم‌توجهی رنج می‌برد. جالب اینجاست که در مدت زمان حضورمان در این مرکز، این کودک به‌صورت تمام‌و‌کمال محو کارکرد بازی‌ ما شده بود و برای چندین دقیقه، صرفاً برای ارتقاء امتیاز خود در بازی در تقلا و جنب‌و‌جوش فراوان بود؛ موردی که طبق گفته‌ی واالدین وی، درگذشته به‌هیچ‌عنوان مشاهده نشده بود.»

کینکت علاوه‌بر‌اینکه برای کودک اشاره‌شده، تجربه جدیدی را به‌ارمغان داشت، باعث شده بود تا وی برای نخستین‌بار برای انجام یک بازی ویدیوی به بدنِ خود حرکت دهد و به‌قولی، کالری بسوزاند.

در‌همین‌ دوران بود که شرکت Kinems توانست با شرکت در جشنواره‌ای در کشور یونان، جایزه نوآوری در فناوری را کسب کند.

هم‌اکنون این پروژه به‌بار نشسته است و در چندین کشور به‌صورت گسترده فعالیتش را آغاز کرده است.

اگرچه این نخستین‌باری نیست که کودکان ازطریق بازی‌های ویدیویی به تحرک تشویق می‌شوند؛ اما قطعاً Kienms جزو نخستین‌ شرکت‌هایی محسوب می‌شود که بازی را با درمان و بهبود مهارت‌ها پیوند زده است.

به‌لطف نوآوری Kinems، پژو‌هش‌های بسیاری حول‌محور تأثیر بازی‌های ویدیویی حرکت‌محور در سلامت کودکان صورت گرفت. اکنون محققین به‌ این باور رسیده‌اند که بازی‌های تعاملی مانند نمونه‌ یادشده، نه‌تنها می‌تواند تحرک را در بین خردسالان، دانش‌آموزان و حتی نوجوانان افزایش دهد؛ بلکه می‌تواند مهارت‌های ذهنی آن‌ها که در زندگی رومزه نیز مورداستفاده قرار می‌گیرند، با بهبود همراه کند.

متأسفانه در کشور ایران مشکل کم‌تحرکی به‌صورت فزاینده‌ای در بین دانش‌آموزان و نوجوانان درحال‌رشد است؛ اما امید می‌رود که در ما‌ه‌های آینده برای این‌دسته از افراد که دوران شیرین رشدشان را با بازی‌های ویدیویی می‌گذارنند؛ اتفاقات خوشایندی بیوفتد.